آيا ميكروايمپلنت همان ايمپلنت است؟

Additional Info

ميكروايمپلنت كه توسط متخصص ارتودنسي به كار گرفته مي شوند، با ايمپلنتهاي دنداني كاملا متفاوت هستند، اما به خاطر تشابه اسمي، بسياري از بيماران ميكروايمپلنت را همان ايمپلنت دنداني تصور مي كنند، زيرا آگاهي بيشتري در جامعه در خصوص ايمپلنتهاي دنداني وجود دارد، و آگاهي در خصوص ميكروايمپلنتها كمتر است. در اين مقاله تلاش مي كنيم كه تفاوت ميان اين دو را بيشتر توضيح دهيم:

  • ميكروايمپلنتها - كه از آنها تحت عنوان "ميني اسكرو" هم ياد مي شود -  (مطابق تصوير بالا كه نمونه اي از يك ميكروايمپلنت را نشان مي دهد)، به صورت پيچهاي بسيار ريز چند ميليمتري طراحي شده اند كه براي درمانهاي ارتودنسي استفاده مي شوند و به عنوان تكيه گاه از آنها استفاده مي شود. در حاليكه  اندازه ايمپلنتهاي دنداني چندين برابر ميكروايمپلنتها مي باشند. از آنجا كه مدتي است كه از استفاده از اين وسيله در ارتودنسي مي گذرد، برخي از بيماران در خصوص آنها ديدگاهي ندارند و زماني كه متخصص ارتودنسي براي انجام درمان موفق تر و با كيفيت تر استفاده از اين وسيله را پيشنهاد مي كنند، بسياري از بيماران تصور مي كنند كه قرار است كه از يك ايمپلنت دنداني استفاده شود.

2176-9451-dpjo-19-03-00127-gf14.jpg (2993×1705)   نمونه رايج ميكروايمپلنت كه در لثه قرار گرفته و به سيم بسته شده

  • ميكروايمپلنتها با يك بيحسي موضعي مختصر به آرامي و طي تنها يك الي دو دقيقه در داخل دهان قرار داده شده و فقط به اندازه چند ميليمتر در داخل لثه فرو برده مي شود. پس از قرار گرفتن در داخل دهان و تمام شدن اثر بي حسي تنها ممكن است درد مختصري وجود داشته باشد كه نهايتا با خوردن يك قرص مسكن درد آن قابل مهار كردن است. در حاليكه براي قرار دادن ايمپلنت دنداني بايد يك عمل جراحي داخل دهاني صورت گيرد كه در آن لثه شكافته شده و در استخوان سوراخي ايجاد نموده و ايمپلنت داخل آن قرار داده شده و سپس لثه بخيه زده مي شود. اگر چه كه كنترل درد و تورم بعد از اين عمل جراحي نيز نسبتا ساده است، اما در مقايسه با ميكروايمپلنتهاي ارتودنسي طبيعتا درد و ناراحتي قابل توجه تري به دنبال خواهد داشت.
  • پس از خاتمه درمان ارتودنسي ميكروايمپلنت به راحتي و نهايتا با بي حسي مختصري از دهان خارج مي شود و پس از مدتي هيچ اثري از آن بر روي لثه باقي نمي ماند ( من شخصا ميكروايمپلنت بسياري از بيماران را بدون بي حسي خارج كرده ام، يعني آنقدر درد خارج كردن ميكروايمپلنت ناچيز است كه حتي ممكن است ارزش تحمل يك تزريق بي حسي بسيار جزئي را هم نداشته باشد!! اما چنانچه نياز به خارج كردن ايمپلنت دنداني وجود داشته باشد، اين كار بايد با يك مرحله ديگر جراحي و اغلب برداشت مقاديري از استخوان جهت آزاد سازي ايمپلنت دنداني صورت گيرد.
  • هزينه يك ميكروايمپلنت در مقايسه با يك ايمپلنت دنداني بسيار كمتر است ( حتي ممكن است يك دهم هزينه يك ايمپلنت دنداني باشد )

مجددا تاكيد مي شود كه استفاده از ميكروايمپلنتها در مواردي كه قابل تجويز هستند مي تواندد كيفيت درمان ارتودنسي را به نحو چشمگيري بهبود دهند

 

نقشه سايت

شما اینجا هستید: خانه مقالات ارتودنسي آيا ميكروايمپلنت همان ايمپلنت است؟