عوارض ارتودنسي

Additional Info

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

ارتودنسی چه عوارضي دارد؟

 


اگر چه كه ارتودنسي درماني است با عوارض كم، اما به هر حال خوب است كه بيماران از همين عوارض احتمالي نيز پيش از تصميم گيري به انجام درمان آگاه باشند. در این مقاله تنها به آنچه که به عنوان عوارض شناخته می شوند می پردازیم، زیرا برخی موارد را بهتر است که "پیش آمد" بنامیم که اگر چه که توجه خاص خود را می طلبد، اما حالتی قابل انتظار دارند. برای همین در مقالات دیگر به آن خواهیم پرداخت (مثلا، مثلثهای سیاه یکی از این پیش آمدهای احتمالی است که می توانید به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید).

شايد بتوانيم چند حالت  كلي از عوارض را براي درمانهاي ارتودنسي در نظر گرفت:

1 - دسته اول كه شايعترين آنها نيز محسوب مي شود، مشكلات بهداشتي است. قرار گرفتن انواع دستگاههاي ارتودنسي در داخل دهان، اعم از پلاک های متحرک و (مخصوصا) براکت و سیم های ثابت، و خوردن غذا همراه با اين وسايل موجب مي شود كه رعایت بهداشت دهان مشکل تر شود و اگر بیمار دقت و حوصله کافی در رعایت بهداشت خود نداشته باشد، دندان ها زیر براکت و سیم های ارتودنسی سريعتر دچار پوسیدگی می شوند. 

ار ديگر مشكلات بهداشتي كه در بزرگسالان از اهميت نسبي و شيوع بيشتري برخوردار مي شود مشكلات لثه و بافتهاي نگهدارنده است. التهاب، تورم و خونريزي از لثه و يا تشكيل جرم روي دندانها كه ناشي از عدم رعايت روش صحيح بهداشت مي تواند باشد، به مرور زمان ممكن است كه سلامت بافتهاي نگهدارنده اطراف دندان اعم از لثه و استخوان و غشا اطراف ريشه و حتي خود ريشه دندان را به مخاطره بياندازد.

خبر خوش!: مواردي كه در بالا ذكر شد و مربوط به مشكلات بهداشتي هستند به راحتي و با كمي بهبود آموزش و دقت در رعايت بهداشت به راحتي قابل پيشگيري هستند و در نتيجه شايعترين عارضه ارتودنسي به اين شكل مهار مي شود. براي اطلاعات و آسودگي خاطر بيشتر، پيشنهاد مي شود كه مقاله رعايت بهداشت طي درمان ارتودنسي را نيز مطالعه بفرماييد.


2- دسته دوم از مشکلات تغييرات بعد از درمان در دندانهاست كه در خيلي از موارد به عنوان برگشت از آن ياد مي شود. اگر چه كه در خصوص استفاده از اين واژه كمي بحث وجود دارد (كه در مقالات ديگر به نوعی به آن پرداخته شده است)، زيرا به واسطه كاربرد اين واژه ديدگاه متفاوتي به وجود آمده و به اصطلاح «برگشت» به بخشی جدایی ناپذیر از درمان ارتودنسی تبديل مي شود كه لزوما چنين نيست. اما حالت شايعتر از "برگشت" مجددا مربوط به همكاري بيمار بر ميگردد. این وضعیت درصورتی که بیمار دستور متخصص را برای استفاده منظم از پلاک های نگهدارنده بعد از درمان ثابت نادیده بگیرد یا در بیمارانی که توسط دندانپزشک غیرمتخصص ارتودنسی درمان شده اند، مشاهده می شود.

3- دسته آخر از عوارض آسيبهاي احتمالي درمان ارتودنسي است كه به دندان و يا بافتهاي اطراف وارد مي كند. تحليل ريشه و يا استخوان يكي از اين عوارض مي باشد. اگر چه كه شيوع اين دسته بسيار كم است، اما به دليل حساسيت خاصي كه  اين عوارض در ميان جامعه و بيماران ايجاد مي كند، لازم است كه بيشتر در خصوص آن صحبت كنيم:

همچون هر نوع درماني كه در حوزه علوم پزشكي انجام مي شود،‌ ارتودنسي نيز درماني به شمار مي رود كه از عوارض برخوردار است. استفاده از يك دارو براي درصد كمي از بيماران عوارض جانبي ايجاد مي كند، شركتهاي دارويي اين عوارض را در بروشورهاي دارويي قيد مي كنند و اخطار مي دهند، اما به دليل احتمال و شيوع كم اين عوارض، مجوز توليد دارو صورت مي گيرد، پزشك دارو را به مسئوليت خود به بيمار تجويز مي كند و در انتها بيمار با علم به بسياري از اين عوارض از دارو  استفاده مي كند. 

اين دسته از عوارض ارتودنسي نيز وضعيتي كمابيش مشابه دارد: عوارضي چون تحليل ريشه به صورت نامشخص و بدون دليل خاص رخ مي دهد كه اين موارد بسيار كم هستند. اما موارد شناخته شده اي هم وجود دارند كه اين عارضه را ايجاد مي كنند:

  • وجود التهاب ميكروبي و عمقي هنگامي كه از نيروهاي ارتودنسي استفاده مي شود:‌ به بيان ساده، نيروي ارتودنسي يك التهاب براي حركت دندانها ايجاد مي كند كه در صورت همراه شدن با آلودگي و التهاب ميكروبي آثار مخرب آشكار مي شود ( اين حالت در حقيقت همان عدم رعايت بهداشت است كه در دسته اول به آن اشاره شد)
  • ابتلا به بيماريهاي زمينه اي يا استفاده از برخي داروها حين درمان ارتودسني: براي مثال، استفاده از داروهاي كورتون در حين درمان ارتودنسي احتمال تحليل ريشه را بالا مي برد.
  • استفاده از نيروهاي نا مناسب و بيش از اندازه / درمانهاي غير تخصصي: متخصصين ارتودنسي طي چند سال آموزش تخصصي خود فراگرفته اند كه نبايد از نيروهاي بيش از حد استفاده كنند. اما با اياما متاسفانه برخي از همكاران دندانپزشك مبادرت به درمان ارتودنسي مي كنند در حاليكه آموزش رسمي و تاييد شده اي در اين خصوص نداشته اند و چه بسا به صورت تجربي به درمان ارتودنسي مبادرت مي ورزند. احتمال بروز تحليل ريشه در حين چنين درمانهايي مي تواند بالا باشد.

خلاصه و نتيجه گيري:

درمان ارتودنسي همانند هر درمان ديگري مي تواند عوارض داشته باشد اما در صورت رعايت يك سري نكات مي توان همانند ديگر درمانها اين عوارض را به حد اقل رساند:

  • رعايت صحيح بهداشت طي درمان ارتودنسي ( مهمترين عامل كاهش عوارض،) (مطالعه بيشتر)
  • مطلع نمودن متخصص از بيماريهاي ديگري كه به آن مبتلا هستيد و يا داروهايي براي ساير بيماريها استفاده مي كنيد. (مطالعه بيشتر)
  • مراجعه به متخصص ارتودنسي مورد تاييد انجمن ارتودنتيستهاي ايران جهت انجام درمان ارتودنسي (مطالعه بيشتر)

نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

 

نقشه سايت

شما اینجا هستید: خانه مقالات مقالات مرتبط با ارتودنسی عوارض ارتودنسي